دسته‌بندی نشده

عدد کاتاف و مزایا و معایب تغییر عدد کاتاف چیست؟

افزایش عدد کاتاف

افزایش عدد کاتاف

میتوان گفت حدود ۹۰ درصد مراجعه کنندگان برای ریمپ ایسیو مایل به افزایش عدد کاتاف هستند . این کار گاها باعث دردسر برای خودروهای استاندارد کارخانه‌ای از نظر موتوری میشود. و هزینه های هنگفتی را برای صاحبان خودرو به ارمغان میاورد. برای مثال در موتور های ef7 اغلب با مشکل ردکردن تسمه تایم و تخریب سوپاپ ها مواجه هستیم. و یا در موتور های ضعیف تری مثل موتور tu3 (موتور پژو 206 تیپ2) با کج شدن شاتون ها روبرو میشویم.

افزایش عدد کاتاف

به صورت کلی با افزایش کاتاف، فشار اصلی را به یاتاقان ها و میل لنگ وارد میکنیم. چرا که محدوده ی قرمز تعریف شده از طرف کارخانه، به منظور اعلام کاهش کارایی اویل پمپ در آن محدوده است. و رانندگی طولانی مدت در محدوده ی قرمز، سبب از بین رفتن فیلمان روغن (پوشش روغن) و تماس گرفتن میل لنگ با یاتاقان ها میشود.

در موتور های مسابقه‌ای، با ارتقاع کارایی پمپ روغن موتور و تعویض پیستون، شاتون و یاتاقان ها با نمونه های افترمارکت که از لحاظ پرفورمنس ارتقا یافته‌اند میتوان با افزایش کاتاف به اهداف مورد نظر دست یافت.

لازم به ذکر است که در خودرو های استاندارد کارخانه‌ای با توجه به ستاپ موتور پیک توان و گشتاور موتور در دور هایی بسیار پایین تر از عدد کاتاف اتفاق میفتد. برای همین افزایش عدد کاتاف در موتور های استاندارد امری بیفایده است؛ ولی از طرفی در موتور های مادیفای شده ک نسبت به سبک مسابقه ای که قرار است شرکت کنند ؛ قرار بر این است که پیک توان و گشتاور را در دور هایی بالاتر از دور کاتاف نشان دهند ؛ افزایش عدد کاتاف الزامی است.

ریمپ ایسیو و کاتاف چیست ؟

ریمپ ایسیو خودرو به معنای بازنگری و اصلاح مجدد برنامه ایسیو می باشد که بسته به صحیح و غلط انجام شدن شامل مزایا و معایبی می باشد.

همانطور که گفته شد اگر ریمپ ‏ایسیو و افزایش عدد کاتاف به درستی و به صورت علمی و اصولی انجام شود شامل مزایایی از قبیل: افزایش توان و گشتاور خودرو تا ۲۰ درصد، رفع ناک موتور، کاهش دمای مایع خنک کننده موتور، برطرف کردن کپ پدال و لختی اول حرکت ،حذف کدهای خطا و… میشود.
همینطور اگر ریمپ ایسیو خودرو به اشتباه و غیر اصولی انجام شود باعث معایبی همچون: روغن سوزی موتور در مدت کوتاه، ریپ زدن، بد‌کار کردن ،سوختن واشر سرسیلندر و… میشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *